Geodetske storitve, katerim lahko zaupate.

Hitra in kakovostna izvedba del ter zadovoljstvo strank in končnih uporabnikov je naša prioriteta.

STORITVE

Geodetske storitve

 

Izvajamo vse zakonsko določene postopke na področju geodetskih storitev in druge storitve, povezane z zajemanjem, spreminjanjem, izrisom in evidentiranjem podatkov o nepremičninah.

 

GEODETSKE STORITVE:

Ureditev meje

Za ureditev meje parcele lastnik poda naročilo, nato se skliče mejna obravnava, na katero se povabi lastnika oziroma solastnike parcele kot naročnike in lastnike sosednjih parcel. Na terenu se pogleda potek meje v naravi in se po upoštevanju vseh pomembnih dejavnikov predlaga mejo, ki bi se kot urejena vpisala v kataster nepremičnin. 

Pomembno je, da so meje urejene. Na urejeni meji se namreč končajo in začnejo vse pravice, ki izhajajo iz lastninske pravice, in sicer pravica nepremičnino uporabljati, uživati in z njo razpolagati na najobsežnejši dovoljen način.

Označitev meje

Označitev meje se izvaja, ko so meje parcele že vpisane kot urejene v kataster nepremičnin, ampak želi lastnik zaradi takšnih ali drugačnih razlogov mejna znamenja obnoviti / ponovno odkriti, bodisi da so bila zaradi morebitnih posegov uničena, izgubljena zaradi zaraščenosti, itd…

Izravnava meje

Če je zaradi poteka meje otežena uporaba vaše parcele, lahko izravnate mejo vaše parcele.

Pod določenimi pogoji lahko s soglasjem lastnikov sosednjih parcel spremenite potek že urejene meje med parcelama. Lastnika sosednjih parcel se lahko sporazumeta o izravnavi urejene meje, če se površini obeh parcel ne spremenita za več kot 5 %, vendar v nobenem primeru za več kot 1.000 m², pri čemer po izravnavi meje vsaka od parcel obsega najmanj 90 % zemljišča parcele, vpisane v katastru nepremičnin pred spremembo.

Parcelacija

V postopku parcelacije lahko oblikujete eno parcelo iz več parcel, eno večjo parcelo razdelite na več manjših delov ali pa parcele v svojem posestvu preoblikujete, kar pomeni, da jih združite v eno parcelo in to parcelo nato delite na več parcel, ki so po številu ali obliki različne od stanja pred preoblikovanjem.

Pred delitvijo ali preoblikovanjem parcel morajo biti urejeni tisti deli obstoječih mej, ki se dotikajo novo nastalih mej s parcelacijo ali so v njihovi neposredni bližini. 

Če več parcel združujete v eno ali jih preoblikujete, morajo imeti vse parcele v zemljiški knjigi vpisano enako stanje lastninske in tudi drugih stvarnih pravic, sicer združitev ali preoblikovanje parcel nista mogoča.

Vpis objektov v kataster nepremičnin

V kataster nepremičnin je treba vpisati vse novo zgrajene stavbe ter obstoječe stavbe, ki v geodetske evidence še niso bile vpisane na podlagi elaborata geodetskega podjetja.

V katastru nepremičnin se vpišejo podatki o stavbi in delih stavb glede na njihovo dejansko stanje v naravi ne glede na to, ali gradnja stavbe in delov stavb ni bila izvedena v skladu z izdanim dovoljenjem. V kataster nepremičnin se ne vpišejo podatki iz izdanega dovoljenja, ampak podatki o stavbi in delih stavb glede na njihovo dejansko stanje v naravi. Vpis podatkov o stavbi in delih stavb brez predpisanih dovoljenj v kataster nepremičnin ne pomeni njihove legalizacije.

 Stavbo lahko na Geodetski upravi vpišemo v kataster nepremičnin, ko je v taki gradbeni fazi, da je stavbo in njene dele mogoče izmeriti.

Geodetski načrt

Geodetski načrt je prvi dokument, ki ga morate dati izdelati, preden stopite do svojega projektanta, ki vam bo izdelal načrte za gradnjo hiše ali katerega koli drugega gradbenega objekta, ki so podlaga za pridobitev gradbenega dovoljenja.

Geodetski posnetek oziroma načrt je posnetek terena, objektov in komunalnih vodov na določenem zemljišču. V večini primerov je geodetski posnetek izdelan za namene načrtovanja neke gradnje, saj projektanti iz njega dobijo natančne podatke o stanju na zemljišču, na katerem je predvidena gradnja oziroma kak drug poseg, kar nam posledično omogoča zelo natančno projektiranje in umeščanje novega objekta v prostor.

Po navadi se izdela za območje najmanj 25 metrov od skrajnih robov predvidenega oziroma obstoječega objekta, vsebovati pa mora tudi koridor, po katerem bodo lastniki dostopali do objekta.

Zakoličba objekta

Pri gradnji hiše je zakoličba objekta eden izmed prvih korakov, ki jih morate opraviti po pridobitvi gradbenega dovoljenja. Zakoličba je obvezen postopek, saj ga zahteva Gradbeni zakon.

Zakoličba objekta je postopek, pri katerem se objekt, ki ga nameravate zgraditi, umesti v prostor na parcelo. To pomeni, da se določijo točne koordinate vogalov objekta, ki so navedene v gradbenem dovoljenju. Zakoličba je pomemben korak, saj zagotavlja pravilno umestitev objekta v prostor.

Določitev območja služnosti ter območja stavbne pravice

Lego in obseg območja stavbne pravice ter območja služnosti lahko vpišete v kataster nepremičnin. Stavbna pravica in služnost se vzpostavita z vpisom v zemljiško knjigo, njuna lega na parceli ali parcelah pa se lahko pred tem definira v katastru nepremičnin.

Pred letom 2022 stavbne pravice in služnosti v uradnih evidencah ni bilo mogoče lokacijsko evidentirati. Lego in obseg območja so stranke opisno dogovorile v pogodbi o ustanovitvi stavbne pravice oziroma služnosti.

Sedaj je mogoče natančno lokacijo in prostorsko razsežnost teh pravic vpisati v kataster nepremičnin, pri čemer to ni dolžnost, pač pa je stvar proste izbire oziroma vaše odločitve, ali želite lokacijo stavbne pravice oziroma služnosti natančno določiti in jo vpisati v kataster nepremičnin.

Izdelava identifikacijskega potrdila – komparacija

Identifikacijsko potrdilo potrjuje povezavo med številko stare parcele iz starih zemljiškokatastrskih prikazov in današnjo parcelo v trenutno veljavnem zemljiškokatastrskem prikazu.

Ostala opravila iz področja graditve objektov:

– pridobivanje gradbenih dovoljenj za gradnjo objektov in druge gradbene posege

– pridobivanje uporabnih dovoljenj za zgrajene objekte

– pridobivanje potrdil, da imajo zgrajeni objekti uporabno dovoljenje po zakonu

– pridobivanje gradbenih dovoljenj za gradnjo nezahtevnih objektov (garaže, lope,

  drvarnice, bazeni, podporni zidovi, ute, ograje, kozolci, kmečke lope, rastlinjaki,

  kioski za sezonsko turistično ponudbo in podobno)

– legalizacije na črno zgrajenih objektov

–  pridobivanje prilog, potrebnih v postopkih pri prometu stavbnih in kmetijskih  

   zemljišč

–  drugo

Pravne storitve:

– pravno svetovanje

– sestave pogodb (pridobitev in prenehanje lastninske pravice)

– dediščine

– akti in sporazumi o oblikovanju, spremembi in prenehanju etažne lastnine

– ureditev razmerij v solastnini.

 

 

GGS d.o.o.

Uradne ure

ponedeljek – petek: 8:00 – 14:00

Pokličite nas

Tel. 05 6278 300

Gsm.  041 638 364  I  041 635 438

Pišite nam...